// Rytmika w żłobkach i przedszkolach //

Rytmika nie jest sztuką, nie jest celem samym w sobie, jest przygotowaniem do wszystkich sztuk, jest wychowaniem.

E. J. Dalcroze

Chcemy by nasza rytmika była inna...

Kiedy zdarza mi się rozmawiać ze znajomymi na temat tego, czym się zajmuję zazwyczaj słyszę: „Rytmika? Miałem to w przedszkolu. Nie lubiłem tego…”. Ja również miałam rytmikę w przedszkolu. Też jej nie lubiłam. Zajęcia prowadziły panie, których wszyscy się baliśmy – miały skrzeczące głosy, krzyczały i prawie nigdy nie pozwalały grać na instrumentach. Jednym słowem – koszmar.

Miałam szczęście, bo wychowałam się w domu, gdzie muzyka była częścią życia, a gdy zdałam do szkoły muzycznej, 

negatywny obraz rytmiki szybko przeminął.

Dziś się zastanawiam: ile dzieci nie miało tej szansy co ja? Ile dzieci zraziło się do muzyki już w przedszkolu? Ile z tych dzieci potrafi dzisiaj śpiewać i swobodnie poruszać się do rytmu? A przecież badania pokazują, że wszystkie dzieci mogą być umuzykalnione (o czym pisaliśmy TUTAJ).

Mam wrażenie, że muzyka wpłynęła na KAŻDY aspekt mojego życia. Nauczyła mnie bardzo wiele i wciąż daje mi mnóstwo radości.

Muzyka potrafi w niesamowity sposób wpłynąć na nasz rozwój (o czym pisaliśmy TUTAJ) i osobowość i uważam, że każde dziecko zasługuje na to, by mieć taką szansę. Rytmika na etapie przedszkola powinna zatem przede wszystkim sprawić, że dzieci pokochają muzykę, że będą chętnie śpiewać, tańczyć, słuchać, grać na instrumentach i co najważniejsze, będą chciały być częścią muzycznego świata w przyszłości. Pragnę dawać dzieciom tę szansę i dzielić z nimi muzyczną radość. Dlatego założyłam Make Me Music.

Marta Łukańko

// Co robimy na zajęciach? //

Uciekamy od nudy

Przeplatamy różne rodzaje aktywności, by utrzymać zaangażowanie dzieci i dać im możliwość rozwoju na wielu płaszczyznach.

Śpiewamy

w grupie a czasami solo, piosenki ze słowami i bez słów, w różnych skalach i o różnym charakterze

słuchamy

z uwagą i analizą, szukając kierunku dźwięku, barwy, artykulacji, koloru i nastroju. Czasem słuchamy też dla relaksu – by uspokoić tętno, rozluźnić się i poczuć, że coś jest piękne

tańczymy

do melodii z całego świata, tańce z choreografią, tańce improwizowane, polskie, ludowe, towarzyskie i współczesne

poznajemy elementy teorii muzyki

by nie tylko umieć rozpoznawać muzyczne zjawiska, ale również je nazywać i świadomie o nich opowiadać

improwizujemy

ruchem do muzyki, wymyślając nowe słowa piosenek, grając do słyszanej muzyki i wcielając się w różne role

BAWIMY SIĘ W MUZYCZNE GRY

dla frajdy i śmiechu, po to, by działać w grupie, ale również dlatego, by w przyjemny sposób utrwalić poznane kroki, schematy rytmiczne i reakcje na różnego rodzaju muzyczne sygnały

Gramy na instrumentach

w sposób swobodny, kiedy dzieci mają okazję zagrać tak jak czują oraz ze wskazówkami nauczyciela, tworząc małą orkiestrę 

powtarzamy rytmiczanki

by oddzielić rytm od melodii i lepiej się na nim skupić oraz by ćwiczyć precyzję, która przydaje się przy wszystkich pozostałych muzycznych aktywnościach

// Zapraszamy do współpracy //

Często powtarzamy, że muzyka ma niesamowitą moc i potrafi rozwijać dzieci w bardzo wielu aspektach. Naszym marzeniem jest, by dzieci mogły czerpać z muzyki jak najwięcej – nie tylko podczas zajęć z rytmiki, ale by kształcenie muzyczne było naturalną częścią życia dziecka.

Pragniemy włączyć do edukacji muzczynej przedszkolaków również nauczycieli i rodziców, by to co dzieje się na zajęciach z rytmiki miało swoją kontynuację w przedszkolu i w domu.

W każdym przedszkolu/żłobku, który zdecyduje się podjąć z nami współpracę organizujemy bezpłatne warsztaty dla nauczycieli z zakresu edukacji muzycznej dzieci (informacja obok).

 

Zależnie od możliwości i chęci placówki oferujemy 3 opcje: zajęcia 1 raz w tygodniu, zajęcia 2 razy w tygodniu, zajęcia 3 razy w tygodniu. 

 

Czas trwania zajęć to 30 minut. 

Zazwyczaj jest to zakres od 10 do 25 osób.

Darmowe warsztaty dla nauczycieli

Chcielibyśmy, by właściwa edukacja muzyczna nie ograniczała się wyłącznie do zajęć z rytmiki, lecz była częścią życia każdego przedszkola, dlatego przy nawiązaniu współpracy z nową placówką oferujemy darmowe warsztaty z zakresu edukacji muzycznej dla nauczycieli.

Nasze warsztaty pozwalają zrozumieć wychowawcom co dzieje się na zajęciach z rytmiki a także dają warsztat jak muzykować z dziećmi w codziennym życiu przedszkola, by czerpały z tego maksymalną korzyść.

Koszt zajęć

Dla każdej placówki przygotowujemy indywidualną i bezpłatną wycenę zajęć uzależnioną m.in. od takich czynników jak ilość grup, liczebność, czy częstotliwość zajęć. Aby otrzymać wycenę zajęć prosimy o wypełnienie formularza: KLIK! Jest on bardzo krótki i niezobowiązujący. Nie powinien zająć więcej niż 5 minut.

 

kontakt:

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania pod numerem +48 725 11 99 28 lub pod adresem kontakt@makememusic.pl 

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
John Doe
Designer

Copyright 2019 makememusic.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Made by: ManiaRobiStrony@gmail.com
Polityka prywatności